Atatürk’ün en çok altını çizdiği kitaplar
Kısa cevap: 24 ciltlik derlemedeki aktarıma göre Atatürk’ün en çok altını çizdiği kitap Irklar ve Tarih (Eugene Pittard); bu kayıtta 3.232 altı çizili parça vardır. İkinci sırada Barbarlar (2.828 parça), üçüncü sırada Günümüz Türkiyesi (1.662 parça) gelir. İlk 10 kaydın derlemedeki 62.745 altı çizili parça içindeki payı yaklaşık yüzde 27.
Sayılar, derlemede koyu dizilen (özgün sayfada altı çizili) parçaların OCR aktarımına dayanır. Parça sayısı okuma yoğunluğunun yaklaşık bir göstergesidir; kitapların uzunluğu ve derlemeye alınan sayfa sayısı farklıdır.
İlk 50 kitap
| # | Eser ve yazar | Konu | Cilt | Altı çizili parça | Not |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Irklar ve Tarih Eugene Pittard | Antropoloji ve etnografya | 22 | 3.232 | 190 |
| 2 | Barbarlar Prof. Louis Halphen | Tarih | 14 | 2.828 | 66 |
| 3 | Günümüz Türkiyesi Demetrius Georgiades | Siyaset ve devlet yönetimi | 16 | 1.662 | 36 |
| 4 | Ordu Komutanı Napolyon Yorsk De Vartenburg | Askerlik ve savaş | 23 | 1.643 | 177 |
| 5 | Hindistan Maurya lar Zamanı Lois De La Vallâe Poussin | Arkeoloji ve eski uygarlıklar | 17 | 1.582 | 15 |
| 6 | Nil Nehri ve Mısır Medeniyeti A (lexandre) Moret | Arkeoloji ve eski uygarlıklar | 13 | 1.490 | 38 |
| 7 | Bilime Göre İnsan Prof. Dr. Ludwing Büchner | Felsefe ve ahlak | 22 | 1.368 | 36 |
| 8 | Rusya nın Tarihi Alfred Nicolas Rambaud | Tarih | 15 | 1.148 | 9 |
| 9 | Kahramanlar Thomas Carlyle | Felsefe ve ahlak | 23 | 1.011 | 62 |
| 10 | İnsan Irkları Arasındaki Eşitsizlik Joseph Gobineau | Antropoloji ve etnografya | 21 | 988 | 57 |
| 11 | Asya Tarihi Prf. Dr. Herbert Gowen | Tarih | 13 | 912 | 9 |
| 12 | İlk Uygarlıklar Gustave Fougöres-Georges Contenau | Arkeoloji ve eski uygarlıklar | 12 | 768 | 19 |
| 13 | Moskova Yolculuğu Georges Duhamel | Coğrafya ve gezi | 19 | 740 | 46 |
| 14 | Doğu nun Eski Tarihi François Lenormant | Arkeoloji ve eski uygarlıklar | 12 | 715 | 42 |
| 15 | Mısır ın Dramı Raymond Colrat | Tarih | 13 | 620 | 16 |
| 16 | Sümerliler Charles Leonard Woolley | Arkeoloji ve eski uygarlıklar | 10 | 608 | 21 |
| 17 | Kaybolmuş Mu Kıtası Colonel James Churchward | Tarih | 10 | 576 | 26 |
| 18 | Politika Charles Benoist | Siyaset ve devlet yönetimi | 18 | 575 | 49 |
| 19 | İslâm Tarihi, Cilt 3 Leon Caetani (çev. Hüseyin Cahit) | Tarih | 3 | 559 | 42 |
| 20 | Halkların Genel Tarihi Maxime Petit | Tarih | 12 | 533 | 8 |
| 21 | Irk Irklar Prof. Dr. Gerge Montandon | Antropoloji ve etnografya | 23 | 530 | 29 |
| 22 | Affila nın Hayatı Marcel Brion | Biyografi ve hatırat | 15 | 526 | 30 |
| 23 | Osmanlı İmparatorluğu Tarihi - 1 Jloseph) Purgstall - Hammer | Tarih | 17 | 523 | 34 |
| 24 | Yunan Halkının Oluşumu Alguste François Victor) Jarde | Arkeoloji ve eski uygarlıklar | 12 | 517 | 19 |
| 25 | Genel Tarih Öncesi Taslağı Jacgues Morgan | Arkeoloji ve eski uygarlıklar | 23 | 480 | 1 |
| 26 | Fransa Tarihi Henri Martin | Tarih | 15 | 473 | 5 |
| 27 | Eski ve Modern Türkler Mustafa Celalettin | Tarih | 17 | 450 | 41 |
| 28 | Orhon Yazıtları Ugrilainen Seura Helsingfors Suomalais | Dilbilim ve dil öğretimi | 20 | 425 | 22 |
| 29 | Arapların Genel Tarihi Louis Pierre Eugene Sedillot | Tarih | 16 | 415 | 15 |
| 30 | İslâm Tarihi Üzerine Denemeler Prof. R (einhart) Dozy | Tarih | 19 | 407 | 16 |
| 31 | Kabilelerden İmparatorluklara Prof. Alexandre Moret – Georges Davy | Sosyoloji ve toplumsal meseleler | 18 | 397 | 28 |
| 32 | Ön Bulgar Kültürünün Anıtları Göza Fehör | Arkeoloji ve eski uygarlıklar | 17 | 392 | 15 |
| 33 | İslâm Tarihi, Cilt 4 Leon Caetani (çev. Hüseyin Cahit) | Tarih | 4 | 367 | 22 |
| 34 | Mu Çocukları Colonal Jamas Churchward | Tarih | 10 | 359 | 20 |
| 35 | İnsan Irkları ve Onarın Coğrafi Dağılımı Prof. Alfred Haddon | Antropoloji ve etnografya | 23 | 349 | 18 |
| 36 | Endülüs Tarihi, Cilt 1 Ziya Paşa | Tarih | 5 | 339 | 10 |
| 37 | Batı İmparatorluğu nun Son Dönemleri Amédée Thierry | Tarih | 11 | 339 | 9 |
| 38 | İlk Çağ Tarihi Eduard Meyer | Tarih | 11 | 338 | 12 |
| 39 | Denge Politikası Gabriel Hanotaux | Siyaset ve devlet yönetimi | 18 | 329 | 10 |
| 40 | Eski Çağ da İran ve İran Medeniyeti Prof. Clément (Imbault) Huart | Arkeoloji ve eski uygarlıklar | 11 | 328 | 14 |
| 41 | Uzak Doğu Tarihi Rene Grousset | Tarih | 13 | 320 | 11 |
| 42 | Endülüs Tarihi, Cilt 2 Ziya Paşa | Tarih | 5 | 317 | 0 |
| 43 | Doğu ve Yunan Dr. ChjJarles) Aimond | Arkeoloji ve eski uygarlıklar | 11 | 316 | 12 |
| 44 | Dünya Tarihi - III Prof. Louis de la Vallöe Poussin | Tarih | 22 | 314 | 17 |
| 45 | Sistemim J. P. Müller (Çev: Yzb. Ö. Lütfi – Yzb. Süleyman) | Spor ve beden eğitimi | 10 | 308 | 17 |
| 46 | Çağdaş Avrupa Siyasi Tarihi Charles Seignobos | Tarih | 14 | 308 | 10 |
| 47 | Çin: Çin Kaynaklarına Göre Tarihî, Coğrafî ve Edebî Tasvir (Chine), Birinci Bölüm M. G. Pauthier | Tarih | 13 | 307 | 16 |
| 48 | Rusya nın Tarihi Prof. Sergay Mahayloviç Solovev | Tarih | 24 | 303 | 9 |
| 49 | Ege Medeniyeti Gustave Glotz | Arkeoloji ve eski uygarlıklar | 11 | 298 | 26 |
| 50 | Kutsal İttifak - II Cilt A. Debidour | Tarih | 15 | 297 | 3 |
En çok kenar notu bulunan kitaplar
- Irklar ve TarihEugene Pittard3.232 altı çizili parça · 190 not · Cilt 22
- Ordu Komutanı NapolyonYorsk De Vartenburg1.643 altı çizili parça · 177 not · Cilt 23
- BarbarlarProf. Louis Halphen2.828 altı çizili parça · 66 not · Cilt 14
- Yakut Dili Lügatı - 5Eduard Karloviç Pekarskiy248 altı çizili parça · 64 not · Cilt 10
- KahramanlarThomas Carlyle1.011 altı çizili parça · 62 not · Cilt 23
- İstanbul Tarihi - VIIIÇevirmen: S. Cousin64 altı çizili parça · 62 not · Cilt 23
- Maya DiliM. Brasseur de Bourbourg285 altı çizili parça · 60 not · Cilt 20
- İnsan Irkları Arasındaki EşitsizlikJoseph Gobineau988 altı çizili parça · 57 not · Cilt 21
- PolitikaCharles Benoist575 altı çizili parça · 49 not · Cilt 18
- Lügat-ı Çağatay ve Türkî-i Osmanî (Çağatayca ve Osmanlı Türkçesi Sözlüğü), Birinci CiltBuharalı Şeyh Süleyman Efendi140 altı çizili parça · 47 not · Cilt 7